Atrakcje Niechorza
Niechorze
Jest to miejscowość położona między Bałtykiem a jeziorem Liwia Łuża. Osada składa się z dwóch częci: zachodniej, starszej, położonej przy klifowym brzegu, oraz nowszej, na obszarach przylegających do jeziora. W starszej części można spotkać dawne zagrody z XVII – XIX wieku z ozdobnymi bramami wjazdowymi. W zachodniej części znajduje się latarnia morska.
Miejscowość rozciągnięta jest wzdłuż ulicy Bursztynowej, z której można skręcić w jedną z kilkunastu uliczek, aby za chwilę znaleźć się na szerokiej piaszczystej plaży. Baza rybacka, mola i latarnia morska to atrakcje, które dodają uroku tej części wybrzeża. W mieście na turystów czeka mnóstwo atrakcji. Bary, puby, ogródki piwne, smażalnie, pizzerie, lodziarnie.. wybór jest naprawdę duży!
Plaże
Szerokie piaszczyste plaże są oczywiście największą atrakcją wybrzeża. Liczne dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki , czy zjeżdżalnie, sprawiają, że nie będą się Państwo na niej nudzic. Co pareset metrów znajdują się bazy ratowników wodnych, którzy bacznie obserwują plażowiczów i pilnują, by nikomu się nic nie stało. Będąc na plaży w Niechorzu można się przyjrzeć pracy rybaków. Na plaży znajdują się trzy mola, z których podziwiać możemy piękno tej części wybrzeża. W zachodniej części znajduje się latarnia morska, betonowa opaska chroni wysoki klif na którym znajduje się latarnia przed falami.
Latarnia morska w Niechorzu
W Niechorzu na 22 metrowym klifie wybudowany został w 1866 roku wspaniały 45 metrowy zabytek architektury. Światło latarni można dostrzec z odległości ponad 36 km, dzieje się to za sprawą specjalnej żarówce o mocy 1000 W, jej moc jest 20-krotnie wzmacniana przez specjalny system pryzmatów. Z balkonu latarni można podziwiać wspaniałą panoramę, ale to wszystko dopiero po pokonaniu 210 stopni
Molo w Niechorzu
W Niechorzu na plaży znajdują się betonowe mola, po których wczasowicze chętnie spacerują i oglądają zachody słońca.
Ciuchcia retro – kolejka wąskotorowa
Dużą atrakcją turystyczną jest możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową ‚Ciuchcia – Retro – Expres’ wyjeżdza rano z Gryfic i przez cały dzień kursuje przez miejscowości: Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica. Ciekawy klimat wąskotorowej Ciuchci RETRO – stare wagony i zabytkowy parowóz o romantycznym imieniu ‚PARYS” sprawia, że czujemy się jak w przeszłości. Ciuchcia jeździ od czerwca do września kilka razy dziennie,a zabytkowy parowóz Parys jeżdzi w każdą Niedzielę
Poza sezonem cały tabor można zobaczyć w Muzeum Kolei Wąskotorowych w Gryficach (dojedziesz nią do ciekawych miejsc).
Szlaki piesze i trasy rowerowe
Przez Wybrzeże Rewalskie prowadzą 2 szlaki turystyczne koloru czerwonego "Szlak Nadmorski Błękitny" wzdłuż całego polskiego wybrzeża oraz niebieski z Niechorza przez Pobierowo do Dreżewa.
Ścieżki rowerowe
Przemierzając Gminę Rewal od strony zachodniej z Pobierowa przez sosnowy las przejedziemy do Pustkowa. Dalej przy lesie do Trzęsacza. Tu warto się chwilę zatrzymać (obejrzeć Ruiny Kościółka). Teraz zmierzamy do Rewala towarzyszy nam niezapomniany widok i UWAGA uważać musimy na Paralotniarzy. Jedziemy bowiem na wysokim Klifie tuż przy morzu. Wjeżdżamy w las i już jesteśmy na obrzeżach Rewala. Z Rewala do Niechorza jedziemy asfaltową (boczną) drogą by tuż przy Latarni morskiej wjechać do Niechorza. Pośrodku miejscowości warto zatrzymać się na znakomite lody i spojrzeć w morze z tutejszego Molo. Zmierzamy dalej główną ulicą Niechorza – al. Bursztynową. Gdy miniemy mostek (Kanał Liwka – odchodzący od jez. Liwia Łuża) jesteśmy w Pogorzelicy – cichej i mocno zalesionej miejscowości. Dalej można jechać w kierunku: Trzebiatów
Baza rybacka
Jedną z atrakcji Niechorza jest możliwość podglądnięcia pracy ludzi morza, czyli rybaków. Znajduje się tutaj baza rybacka z kilkoma malowniczo wyglądającymi kutrami. Po przypłynięciu łodzi z połowu możemy kupić świeżą rybkę oraz – jeżeli połów był udany i humory dopisują – posłuchać morskich opowieści z ust ludzi, którzy sami je przeżyli.
Muzeum rybołówstwa w Niechorzu
Muzeum rybołówstwa jest położone przy głównym trakcie spacerowym łączącym Niechorze z Pogorzelicą. Latarnia ta spełnia oprócz funkcji wystawienniczych rolę lokalnego centrum kultury. Miejsce to gromadzi wszystkie aktywne stowarzyszenia działające na terenie Gminy Rewal. Odbywają się w nim spotkania, wykłady, warsztaty a nawet spektakle teatralne. Oprócz stałej ekspozycji poświęconej rybołówstwu morskiemu, muzeum organizuje liczne wystawy czasowe. Wszystkie ekspozycje stanowią same w sobie gotowy scenariusz lekcji muzealnych, które mogą być pomocne w realizacji ścieżek przedmiotowych, programów wychowawczych czy szkolnych wycieczek turystyczno-krajoznawczych.
informacje: www.niechorze.pl